shadno
30 دی 1401 - 23:43

اردوغان به زلنسکی: آماده ایجاد صلح میان روسیه و اوکراین هستیم

رؤسای جمهور ترکیه و اوکراین روز جمعه تلفنی درباره آخرین تحولات جنگ روسیه و اوکراین گفت‌وگو کرده و اردوغان تاکید کرد که آنکارا آماده ایجاد صلحی پایدار میان کی‌یف و مسکو است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز جمعه تلفنی با «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین گفت‌وگو کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، تحولات اخیر جنگ روسیه و اوکراین محور گفت‌وگوی اردوغان و زلنسکی بوده است.

رئیس جمهور ترکیه در این تماس تلفنی تاکید کرد که آنکارا آمادگی دارد تا در ایجاد صلحی پایدار میان کی‌یف و مسکو مشارکت داشته و به عنوان میانجی به ایفای نقش بپردازد. 

چند روز پیش، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه گفته بود که پیروزی روسیه در اوکراین حتمی است. او که در جریان بازدید از یک کارخانه اسلحه‌سازی در شهر زادگاهش سن پترزبورگ صحبت می‌کرد گفت:پیروزی مسلم است. شکی درباره آن ندارم. 

رئیس‌جمهور روسیه بار دیگر تاکید کرد که روسیه قبل از اعزام نیرو به اوکراین، برای مذاکره به منظور دستیابی به حل و فصل صلح‌آمیز تلاش کرد اما فقط فریب داده شد. او در ادامه سخنانش شرق اوکراین را «سرزمین‌های تاریخی» روسیه خواند و افزود مسکو از دست رفتن آن‌ها را بعد از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ پذیرفت اما مجبور به اقدام برای حفاظت از روس‌زبانان در آنجا شد. 

پایان پیام/.

منبع: فارس
شناسه خبر: 987464